T-Fight 285 2025
The T-FIGHT 295 racket impro
The T-FIGHT 295 racket improves to adapt to the modern game. It is designed by the unique "RS Section" frame ergonomics, the fusion of traditional "square" and "round" sections for the ideal compromise between power and control. The frame gains in maneuverability with a more central weight distribution to free the acceleration of the racket head. It is also equipped with Isoflex technology , an evolutionary rigidity all around the head for more sweetspot and increase tolerance and stability at impact.
- The perfect balance between power and control
- For regular players and intermediate players looking for comfort
- Maneuvrability and Power
- Stylish look and high performance
- Regular price
- $229.00
- Sale price
- $229.00
- Regular price
-
List Price - Unit price
- /per

Your wishlist has been temporarily saved. Please Log in to save it permanently.
Adding product to your cart
Pickup available at 9925 Businesspark Avenue
Usually ready in 24 hours
T-Fight 285 2025
1/8
-
9925 Businesspark Avenue
Pickup available, usually ready in 24 hours9925 Businesspark Avenue
Suite C
San Diego CA 92131
United States8583828114
PRODUCT DETAILS
The T-FIGHT 295 racket improves to adapt to the modern game. It is designed by the unique "RS Section" frame ergonomics, the fusion of traditional "square" and "round" sections for the ideal compromise between power and control. The frame gains in maneuverability with a more central weight distribution to free the acceleration of the racket head. It is also equipped with Isoflex technology , an evolutionary rigidity all around the head for more sweetspot and increase tolerance and stability at impact.
- The perfect balance between power and control
- For regular players and intermediate players looking for comfort
- Maneuvrability and Power
- Stylish look and high performance

- Regular price
- from $8.99
- Sale price
- from $8.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $8.99
- Sale price
- $8.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $8.50
- Sale price
- $8.50
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $7.99
- Sale price
- from $7.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- from $5.99
- Sale price
- from $5.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $11.00
- Sale price
- $11.00
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $149.00
- Sale price
- $149.00
- Regular price
-
$229.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $12.99
- Sale price
- $12.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $8.99
- Sale price
- from $8.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $8.99
- Sale price
- $8.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $8.50
- Sale price
- $8.50
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $7.99
- Sale price
- from $7.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- from $5.99
- Sale price
- from $5.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $11.00
- Sale price
- $11.00
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $149.00
- Sale price
- $149.00
- Regular price
-
$229.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $12.99
- Sale price
- $12.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $8.99
- Sale price
- from $8.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $8.99
- Sale price
- $8.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $8.50
- Sale price
- $8.50
- Regular price
-
- Unit price
- /per