Speed Jr 25 2024
A lightweight, 25-inch version of the MP model in
A lightweight, 25-inch version of the MP model in the adult SPEED series, the SPEED JR 25 TENNIS RACQUET is made for ambitious kids aged from 8 to 10 who have a fast game. Young tennis players who are inspired by HEAD ambassador Novak Djokovic, who uses an adult SPEED racquet, will appreciate how this junior frame is easy to handle, and now also has new Auxetic construction for sensational feel. The SPEED JR 25 TENNIS RACQUET also comes with a modern, striking design.
• For ambitious juniors from 8 to 10 with fast games
• New Auxetic construction for sensational feel
• Lighter version of adult SPEED MP racquet
• Modern design
Read more
- Regular price
- $119.00
- Sale price
- $119.00
- Regular price
-
List Price $129.00 - Unit price
- /per

Your wishlist has been temporarily saved. Please Log in to save it permanently.
Adding product to your cart
Pickup available at 9925 Businesspark Avenue
Usually ready in 24 hours
Speed Jr 25 2024
25 - 07 (7/8)
-
9925 Businesspark Avenue
Pickup available, usually ready in 24 hours9925 Businesspark Avenue
Suite C
San Diego CA 92131
United States8583828114
PRODUCT DETAILS
A lightweight, 25-inch version of the MP model in the adult SPEED series, the SPEED JR 25 TENNIS RACQUET is made for ambitious kids aged from 8 to 10 who have a fast game. Young tennis players who are inspired by HEAD ambassador Novak Djokovic, who uses an adult SPEED racquet, will appreciate how this junior frame is easy to handle, and now also has new Auxetic construction for sensational feel. The SPEED JR 25 TENNIS RACQUET also comes with a modern, striking design.
• For ambitious juniors from 8 to 10 with fast games
• New Auxetic construction for sensational feel
• Lighter version of adult SPEED MP racquet
• Modern design

- Regular price
- from $8.99
- Sale price
- from $8.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $8.99
- Sale price
- $8.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $8.50
- Sale price
- $8.50
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $7.99
- Sale price
- from $7.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- from $5.99
- Sale price
- from $5.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $11.00
- Sale price
- $11.00
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $149.00
- Sale price
- $149.00
- Regular price
-
$229.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $12.99
- Sale price
- $12.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $8.99
- Sale price
- from $8.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $8.99
- Sale price
- $8.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $8.50
- Sale price
- $8.50
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $7.99
- Sale price
- from $7.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- from $5.99
- Sale price
- from $5.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $11.00
- Sale price
- $11.00
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $149.00
- Sale price
- $149.00
- Regular price
-
$229.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $12.99
- Sale price
- $12.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $6.99
- Sale price
- from $6.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- from $8.99
- Sale price
- from $8.99
- Regular price
-
$0.00 - Unit price
- /per

- Regular price
- $8.99
- Sale price
- $8.99
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- /per

- Regular price
- $8.50
- Sale price
- $8.50
- Regular price
-
- Unit price
- /per